2 вересня святкує свій День народження українська гривня

Дата: 02.09.2021 12:21

Другого вересня святкує свій двадцять четвертий день народження українська гривня.

За версією дослідників назва гривня пов’язана з гривнею – прикрасою, яку носили на шиї за часів Давньої Русі, тобто загривку. Виготовлялася вона з золота та срібла. Такою гривнею, за необхідності, можна було і розрахуватися.

Працівниця чернігівського історичного музею ім. Тарновського Вікторія Мудрицька розповіла, що давньоруська гривня, як гроші, з’явилася у безмонетний період. Це були злитки срібла.

Першими паперовими українськими грошами були карбованці, які увійшли в обіг у грудні 1917 року. Вони були надруковані в Києві. Такі є в особистій колекції чернігівця Костянтина Ягодовського.

«Перша купюра сто карбованців містила чотири основні мови: першу, державну мову – українську, другу мову – російську, польську мову та іврит. Це мови тих найбільших народів, які населяли на той час українську державу», - розповів колекціонер.

У 1918 році центральна рада вирішила повернутися до витоків Давньої Русі і зробила основною грошовою одиницею гривню.

Усі гривні друкувалися за кордоном у Берліні, в Німеччині.

«Друге народження Української держави теж потребувало грошової одиниці. Спочатку зробили так, заробітня плата підкріплювалася купонами. До кожного російського карбованця додавався український купон», - розповідає Костянтин Ягодовський.

Купони друкували листами по 50 штук, а розрізати їх треба було самостійно.

Останні купони були випущені у 1992-му.

Потім в Україні з’явилися купоно-карбованці.

«Коли спочатку випускалася гривня, планувалося, що вона буде такою ж твердою валютою, як і всі валюти світу. Для того, щоб вона так швидко не знецінилася були випущені ці купоно-карбованці.»

Спочатку були номінали від одного купоно-карбованця і до 100, а потім була велика інфляція і номінали досягли мільйону.

Купоно-карбованці були в обігу до осені 1996 року.

На зміну їм 2 вересня прийшли українські гривні.  Їх дизайн був розроблений українськими художниками Василем Лопатою, який родом з Чернігівщини, та Борисом Максимовим.

До 2020 року було шість випусків сучасної української гривні.

Купюри від 1 до 10 стали монетами. Окрему ланку і цінність для нумізматів становлять пам’ятні монети.