Увага! Американський білий метелик!

Дата: 02.06.2021 15:37

Увага !

Американський білий метелик.

Американський білий метелик (АБМ)  — багатоїдний карантинний шкідник. В Україні живлення гусениць АБМ відмічено більш як на 250 видах плодових і декоративних порід й тому характеризує його як виключно агресивного і небезпечного шкідника, здатного завдати великої шкоди насадженням. Внаслідок  великої потреби в живленні, гусениці повністю об’їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Через це знижується врожайність і захисна, декоративна, естетична функції насаджень, погіршуються умови існування фауни. Типовим місце живленням АБМ є насадження в населених пунктах, присадибних ділянках, парках, садах, уздовж доріг. Джерелом заселення шкідника залишаються і лісосмуги, де концентрується більшість гнізд метелика, а це викликає реальну загрозу його розселення на прилеглі промислові сади. Метелик з розмахом крил 40-50 мм; крила білосніжні з шовковистим полиском; тіло вкрите густими білими волосинками. Гусениця, яка завершила живлення, 30-40 мм завдовжки, зі спинного боку оксамитовокоричнева, по боках тіла - жовті смуги з оранжевими бородавками, на яких розміщені тонкі світлі волосинки й дві -три волосинки чорного кольору; голова і ноги чорні. Зимують лялечки під відмерлою корою дерев, під рослинними рештками, в тріщинах і щілинах парканів, під навісами та в інших захищених місцях. Виліт метеликів навесні відбувається недружно, розтягуючись іноді до місяця. Перші метелики з’являються наприкінці квітня - на початку травня. Тривалість їх життя  6-14 діб. Вони ведуть сутінковий спосіб життя. Самки відкладають яйця на верхній і нижній бік листків та на трав’яну рослинність групами по 300-500 яєць, укриваючи кладку тонким прозорим пушком. Ембріональний розвиток триває 5-10 діб. Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки. Активні вночі й на світанку, вдень сидять на нижньому боці листка. Зі зниженням температури до 5–6°С живлення припиняється. Без живлення гусениці можуть існувати до 15 діб.   Тривалість розвитку гусениць  45-54 доби. За цей час вони линяють 6-7 разів. Заляльковуються в різних захищених місцях. На розвиток лялечки потрібно 9-14 діб. У липні - серпні відбувається літ метеликів другого покоління. Самки відкладають 2000–2300 яєць. Гусениці, які завершили розвиток, у серпні - вересні заляльковуються і залишаються до весни наступного року. Шкідник розвивається у двох поколіннях. Гусениці, відроджені з однієї кладки яєць, можуть повністю оголити плодове дерево 10–15 річного віку.

Заходи захисту: Дотримання комплексу карантинних заходів, які обмежують можливість поширення шкідника. У разі пошкодження 20 % листя після розпускання бруньок — обробка дерев біопрепаратами (Лепідоцид, Бітоксибацилін)  або інсектицидами (Конфідор, 20% в.р.к. — 0,4–0,5 л/га; Моспілан, 20% з.п. — 0,33 кг/га; Карате, 5% к.е. — 0,4 л/га) забезпечує надійний захист плодових і декоративних паркових насаджень від цього шкідника. Препарати проти американського білого метелика слід використовувати з обережністю, тому що вони токсичні. Дуже важливо дотримуватись заходів безпеки та використовувати особисті засоби захисту.

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області