Нові види проблемних бур’янів - Борщівник Сосновського

Дата: 07.07.2021 11:52

Нові види проблемних бур’янів - Борщівник Сосновського

Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області попереджає громадян про небезпеку контакту з борщівником     Сосновського – токсичною рослиною, яка  досить поширена в деяких районах області.  У борщівника Сосновського дуже отруйний сік, який викликає важкі фотохімічні опіки у людей і тварин.  Стебла,  листя і квіти борщівнику містять фуранокумарини – речовини, що різко підвищують чутливість людського організму до ультрафіолетового випромінювання. Найсильніші опіки борщівник викликає при контакті з вологою шкірою у сонячні дні.   Борщівник Сосновського – багаторічна рослина висотою до 3м і товщиною стебла до 10см. Батьківщиною борщівника Сосновського є Кавказ. Ця небезпечна рослина з’явилась у післявоєнні роки внаслідок необдуманого рішення розводити його по всій території Союзу як кормову культуру для худоби. З часом від розведення цієї рослини відмовилися, проте було вже пізно. Борщівник здичавів, проник у природні екосистеми і почав активно розповсюджуватись. Борщівник зазвичай зростає на узбіччях доріг, біля річок, лісів та полів,  поступово поширюється на сільськогосподарські угіддя та дачні ділянки.  Медики застерігають: досить торкнутися до рослини чи забризкати шкіру її соком, і під дією сонячного проміння виникають опіки. Особлива небезпека полягає в тому, після контакту з цією рослиною неприємні відчуття виникають не одразу. Час прояву опіку – від кількох годин до кількох діб. Спочатку шкіра червоніє, виникає біль, з’являються набряки і пухирі, які можуть рости по декілька днів, захоплюючи нові ділянки шкіри. При ураженні великої ділянки тіла людину морозить, нудить, піднімається температура. Борщівник викликає і алергійні реакції. Якщо на тіло потрапив сік борщівника Сосновського, не можна його розтирати, потрібно промокнути шкіру сухою серветкою чи тканиною, негайно перекрити потрапляння сонячних променів на уражену ділянку – закрити кількома шарами тканини. В приміщенні місце контакту необхідно ретельно промити спиртом або водою з милом, щільно заховати рану від сонця, слід уникати потрапляння сонячного світла на уражену шкіру впродовж декількох днів.  Якщо стан шкіри чи самопочуття викликає занепокоєння, слід невідкладно звернутись до лікаря. Зважаючи на те, що борщівник Сосновського спричиняє опіки при контакті з людиною, всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі. У населених пунктах навесні на початку відростання рослин треба зрізувати основні корені на глибині 8-12 сантиметрів та багаторазово скошувати листя, що відростає, до початку цвітіння. Квітку (борщівник цвіте з липня і майже до вересня) обов’язково треба спалити, бо насіння дозріває навіть тоді, коли трава скошена. При появі першої розетки рослину можна обробити гербіцидами суцільної дії, а саме — препаратами гліфосатної групи (раундап).

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області