ЩОБ НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ «ТИХОГО ПОЛЮВАННЯ»
ЩОБ НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ «ТИХОГО ПОЛЮВАННЯ»
Незважаючи на те, що «грибна проблема» регулярно висвітлюється в засобах масової інформації, ситуація з отруєннями людей грибами залишається тривожною і сумна статистика минулих років нагадує про небезпеку.
Аналіз випадків отруєнь грибами в Україні свідчить, що більшість отруєнь обумовлені вживанням пластинчастих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки. Проте отруєння можуть спричинити їстівні гриби, які не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи уздовж швидкісних трас. Помилитися можуть і досвідчені грибники, збираючи надто молоді плодові тіла, в яких ще не проявилися морфологічні ознаки. Молоді сироїжки легко сплутати з блідою поганкою.
Слід також пам’ятати, що страви з грибів важкі для перетравлення. Їх не повинні вживати діти, люди з захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями інших внутрішніх органів.
Перші ознаки при отруєнні грибами можуть з’явитися не відразу, а після прихованого періоду, що триває від 2 год. до 3 діб. Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано, появилися нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі негайно викликайте «швидку допомогу». До її приїзду промийте шлунок 1-
Щоб запобігти отруєнню грибами слід додержуватися таких правил:
- Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, а споживайте штучно вирощені, купуючи їх в магазині.
- Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах.
- Якщо Ви все ж збираєтесь до лісу збирати гриби, то обов’язково врахуйте наступне:
- ніколи не кладіть у кошик грибів, яких Ви не знаєте; остерігайтеся пластинчастих грибів;
- не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас;
- уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі;
- відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох) протягом 30 хвилин;
- ніколи не застосовуйте «домашніх» методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові (срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах);
- готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби;
- гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.
Існує сумний жарт, що гриби можна їсти всі, але деякі з них – тільки один раз… Тож чи варто наражатись на небезпеку та піддавати небезпеці своїх близьких?
Полтавське РУ ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області